Ronomed.com.pl

Mata do akupresury - jak używać i korzystać - ile można leżeć? Maty z kolcami

Mata do akupresury - jak używać i korzystać - ile można leżeć? Maty z kolcami

Mata do akupresury wykorzystuje jedną z technik terapeutycznych, które były powszechne stosowane już 5000 lat temu, gdzie metody uciskania wybranych partii ciała nazywane były Shiatsu (Japonia). Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się specjalne maty do akupresury, które według deklaracji producentów — wpływają terapeutycznie niemal na cały organizm. Czy tak jest faktycznie? Jak używać maty do akupresury i jakie zalety ma mata z kolcami?

Czym jest akupresura?

Zalety akupresury szczególnie cenili sobie Japończycy, ale niektóre źródła podają, że wywodzi się ona ze starożytnych Chin. Chociaż wtedy mata do akupresury jeszcze nie została wynaleziona, wykorzystywano siłę nacisku dłoni na określone punkty ciała, co miało uwolnić meridiany (czyli zatrzymaną energię) i poprawić samopoczucie. Według założeń medycyny chińskiej zablokowane kanały energetyczne w ludzkim ciele mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia i szereg negatywnych objawów. Odblokowanie energii poprzez delikatny ucisk uwalnia ją, poprawiając przepływ energetyczny. Krótko mówiąc — akupresura i akupunktura były i są nadal stosowane w przypadku leczenia dolegliwości bólowych, złego samopoczucia, braku energii i ogólnie — w celu poprawy zdrowia. Obecnie, aby czerpać z zalet akupresury, nie trzeba odwiedzać specjalistów — pomoże Ci w tym profesjonalna mata do akupresury. Jak stosować matę, aby osiągnąć najlepsze efekty? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Mata akupresurowa — skąd pochodzi?

Chociaż sama technika leczenia za pomocą ucisku nie jest nowością i jest głęboko zakorzeniona w tradycji azjatyckiej, to wynalezienie maty z kolcami jest współczesnym osiągnięciem. Obecnie wielu znanych producentów sprzętu rehabilitacyjnego ma w swoim asortymencie wysokiej jakości maty wykonane z elastycznego tworzywa z wystającymi kolcami, które mają uciskać wybrane miejsca na ciele. Wystające wypustki pobudzają zakończenia nerwowe, inicjują wysyłanie impulsów do ośrodkowego układu nerwowego, co sprzyja regeneracji i terapii dotkniętych dolegliwościami bólowymi części ciała. 

Profesjonalna mata — akupresura w domowym zaciszu

Mata do akupunktury to nie to samo co opisywana mata do akupresury. W przypadku mat terapeutycznych wykorzystują one siłę nacisku bez przerywania powłoki skórnej, co ma miejsce w technice akupunktury. Nowoczesne maty są wykonane z elastycznych materiałów. Przed rozłożeniem przypominają matę do ćwiczeń lub do jogi. Różnicę widać jednak po rozwinięciu. Mata do akupresury na całej swojej powierzchni ma wypustki — ostro zakończone, ale elastyczne kolce, które po położeniu się na macie intensywnie stymulują organizm do samoczynnego łagodzenia różnego rodzaju dolegliwości bólowych.

Mata do akupresury — jak używać?

Jak stosować matę do akupresury? Chociaż wygląd zewnętrzny maty może na to nie wskazywać, osoby początkujące po położeniu się na niej po raz pierwszy mogą się bardzo zdziwić! Silne działanie dobrej maty do akupresury sprawia, że na samym początku trudno na niej długo wytrzymać. Zaleca się, aby pierwsze położenie się na macie do akupresury odbyło się w ubraniu, następnie na dalszych etapach można zdjąć ubranie, dzięki czemu kolce mają szansę na skuteczne pobudzanie zakończeń nerwowych. Stopniowo, wraz z czasem użytkowania zaleca się wydłużanie czasu leżenia, co daje najlepsze efekty terapeutyczne. Jak widzisz, istnieje wiele zalet wynikających z wyboru produktów, takich jak mata do akupresury. Ile leżeć na macie? Czy jest określony limit czasowy?

W zasadzie nie ma maksymalnego czasu leżenia na macie, można dopasować to do własnych preferencji i możliwości. Zdarza się, że osoby obyte z tym charakterystycznym odczuciem, podczas leżenia na macie zasypiają, co jest przejawem tego, że do początkowego bólu związanego z uciskiem kolców na skórę naprawdę można się przyzwyczaić. Eksperci zalecają, by seans na macie trwał przynajmniej 30 min i odbywał się codziennie.

Zaletą maty do akupresury jest również to, że możesz stosować ją na dowolną partię ciała. Można na niej stać, masując tym sposobem podeszwy stóp, ułożyć się na wznak, na brzuchu, czy na boku. Niektórzy układają matę na sofie i siadają na niej, jak na fotelu obciążając pośladki i opierając równocześnie plecy.

Mata do akupresury — właściwości

Zalety maty do akupresury są nieocenione. Skuteczność jej działania szczególnie potwierdzają osoby zmagające się z dolegliwościami bólowymi o różnej etiologii. Jeden produkt może mieć wiele zastosowań — od Ciebie zależy, w jakim celu ją wykorzystasz. Czy będzie to:

 • mata z kolcami na plecy redukując dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym i szyjnym,
 • mata do akupresury na brzuch, 
 • mata do akupresury z poduszką do masażu odcinka szyjnego (idealna dla osób, które dużo pracują w pozycji siedzącej i zmagają się z bólem karku),
 • mata do akupresury na cellulit, która poprawia przepływ limfy i może pomóc w zapobieganiu retencji wody w organizmie.

Właściwości maty do akupresury sięgają jednak o wiele dalej. Mata z kolcami rozluźnia napięte mięśnie, działa relaksująco i daje poczucie ulgi. Świetnie sprawdzi się u osób zestresowanych — wspomaga organizm do produkcji hormonu szczęścia — endorfin. Ponadto zalety maty do akupresury obejmują również wspomaganie leczenia dolegliwości:

 • neurologicznych
 • ze strony szyi i barków,
 • związanych ze stanami zapalnymi stawów,
 • ze strony kręgosłupa, 
 • przy rwie kulszowej,
 • wynikających z reumatyzmu i stanów zapalnych,
 • bólowych — migrenowych.

Zalety maty do akupresury znajdą wszyscy — pobudzenie krążenia i przepływu limfy jest pozytywnym zjawiskiem, z którego mogą również czerpać osoby zdrowe, zapobiegając tym samym ewentualnych schorzeń w przyszłości.

Mata do akupresury – przeciwwskazania 

Niestety nie każdy może korzystać z maty do akupresury. Przeciwwskazania do jej stosowania dotyczą zazwyczaj osób z problemami z krzepliwością, zmagającymi się z nowotworem, kobiet w ciąży, stosujących leki przeciwzakrzepowe, a także z dolegliwościami ze strony serca (w tym chorób wieńcowych). Na działanie maty nie powinno również narażać się ran, które jeszcze nie uległy całkowitemu zagojeniu. Chociaż mata jest całkowicie bezpieczna, przy tego typu schorzeniach lepiej jej unikać lub po prostu skonsultować to z lekarzem.

Wiesz już, jakie zalety ma mata z kolcami, jak jej używać, ile na niej leżeć i kiedy unikać. Jeśli interesują Cię wysokiej jakości maty rehabilitacyjne, sprawdź jaką ofertę przygotował nasz sklep medyczny. Znajdziesz tu wyłącznie wysokiej jakości maty, pochodzące od znanych i cenionych w branży producentów akcesoriów medycznych i sprzętu rehabilitacyjnego. A może szukasz innej maty niż opisana w naszym tekście? W takim razie sprawdź koniecznie jak wybrać najlepszą matę do ćwiczeń!

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl